Najsmaczniejsze przyprawy do kiełbas

Najsmaczniejsze przyprawy do kiełbas

Najsmaczniejsze przyprawy do kiełbas

Zerkając na sprzedawane na sklepowych półkach współczesne przyprawy do kiełbas pewnie nie wiesz, jak drogie były kiedyś takie dodatki do dań. W dawnych czasach, kiedy nie wynaleziono jeszcze skutecznej techniki utrzymywania niskiej temperatury otoczenia, przyprawy były niezbędne do tłumienia zapachu nadpsutego mięsa.

Najbogatsi mieszkańcy mieli na tyle gotówki, by zakupić odpowiednie mieszanki przypraw, których wielkie dawki skutecznie zabijały nieprzyjemny aromat zgnilizny. W tej materii znaczącą rolę miała także sól (bezpieczna sól warzona) – aby zachować przydatność do spożycia mięsa na jakiś czas, intensywnie przyprawiano produkty żywnościowe solą. Człowiek, który posiadał kopalnię tego słonego minerału, stawał się krezusem. W naszym państwie zyski z żup solnych zazwyczaj były przekazywane do królewskiego kufra (źródło więcej informacji).

wędzenie kiełbasy

Autor: Edsel Little
Źródło: http://www.flickr.com

Były takie okresy w dziejach ludzkości, gdy mieszanki przypraw z dalekich państw miały wartość sporo większą od najczystszego złota. Dużo trzeba było wydać na specjały z Chin, które cieszyły się wielką sławą. A z jakiego powodu przyprawy były tak cenne? To bardzo prosta sprawa.

Jeśli użyta w niniejszym artykule narracja do Ciebie przemawia, to zobacz tutaj inne tego typu porady – one dotyczą pokrewnej problematyki.

Niegdyś podróże, zwłaszcza drogą morską, były niezwykle niebezpieczne i trwały całe lata bonusy). Przewiezienie bez trudności ładunku przypraw z odległej Azji do Europy było nie lada wyzwaniem. Co ciekawe, różne korzenie i mieszanki przypraw były uważane za tak cenne, że były głównym obiektem pożądania piratów. Jak wszyscy wiemy, przyprawy są niesamowicie lekkie, a zatem łatwo je transportować. Złoto zaś cechuje się wagą, przez co łatwiejszym łupem dla korsarzy były ładownie wypełnione cennymi przyprawami z wschodnich krain.

A jak jest dziś? Cóż, przyprawy do kiełbas i innych potraw są ogólnie dostępne w każdym sklepie. Dziś tylko niesamowicie rzadkie przyprawy są cenne. Rozwój szybkich i bezpiecznych środków lokomocji sprawił, że nie ma kłopotów ze sprowadzaniem przypraw nawet z najdalszych rejonów globu.

k.s.

Zdrowy styl życia

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~

Tematyka

Nowe

Archiwa