Chirurgia – jedna specjalizacja, liczne specjalności, mnóstwo specjalistów

Chirurgia – jedna specjalizacja, liczne specjalności, mnóstwo specjalistów

Chirurgia – jedna specjalizacja, liczne specjalności, mnóstwo specjalistów

Chirurgia jest działem medycyny, którą większość ludzi kojarzy ze skomplikowanymi zabiegami. Prawidłowo, bo faktycznie posługuje się ona leczeniem operacyjnym, zatem takim, podczas którego dochodzi do przerwania powłok ciała.

chirurgia
W obrębie tej dziedziny nauk medycznych mamy często do czynienia z wysoce wyspecjalizowanymi medykami – neurochirurg zazwyczaj nie podejmuje się operacji mięśnia sercowego, a lekarz dokonujący zabiegów laparoskopowych nie wykona transplantacji. Jednak nie procedura chirurgiczna musi wyrokować o życiu pacjenta. Niektóre zabiegi, takie jak wycinanie narośli czy leczenie wrastającego paznokcia, poprawiają stan zdrowia, jednak przeważnie nie zależy od nich niczyje życie.
Nie da się ukryć, że chirurgia ma wiele rodzajów i specjalności. Przede wszystkim dzieli się ją na miękką (ogólną), która dotyczy tkanek miękkich (np.

Czy masz ochotę, przeczytać kolejne wiadomości? Jeżeli tak, to kliknij ten odnośnik i zobacz w artykule (https://xrayprotect.pl/panele-rtg-i-oslony-stale.html) więcej porad. One prawdopodobnie również Cię zaintrygują!

podczas usunięcia guza lub usuwania znamion) oraz twardą, zajmującą kośćmi. Chirurgia specjalizuje jednak dalej. Specjalności, takich jak neurochirurgia albo chirurgia urazowa jest bardzo wiele. Każda z nich odpowiada innej specjalizacji. Z tego powodu, jeśli operacje chirurgiczne są planowane, pacjent musi zostać zakwalifikowany do zabiegu przez stosownych specjalistów.

Zaginieni w sieci

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
szkolenia

Autor: Janpol
Źródło: Janpol
Lista najbardziej powszechnych specjalności chirurgicznych jest bardzo długa. Chirurgia naczyniowa zajmie się układem krwionośnym i limfatycznym, onkologiczna – nowotworami, urazowa, w której ramach operuje się tkanki twarde. Torakochirurg pomoże nam przy kłopotach z organami klatki piersiowej (oprócz mięśnia sercowego, którym zajmie się kardiochirurg), a neurochirurg w operacjach układu nerwowego. Nowe sposoby leczenia i oczekiwania niosą ze sobą transplantologia i mikrochirurgia. Zupełnie odrębną dyscypliną jest chirurgia dziecięca.

A to dlatego, że dziecko nie jest miniaturową wersją dorosłego i operowanie młodego ciała wymaga przygotowania pediatrycznego i szczególnych kwalifikacji.
Powyższa lista może pomóc w wyborze właściwego dla swoich problemów specjalisty, jednak nie musimy polegać na własnej wiedzy. Do właściwego chirurga skieruje nas niewątpliwie nasz lekarz rodzinny.

admin

Bez kategorii

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~

Tematyka

    • Brak kategorii

Nowe

Archiwa