Co to jest artroskopia stawu kolanowego?

Co to jest artroskopia stawu kolanowego?

Co to jest artroskopia stawu kolanowego?

Artroskopia kolana jest to niewiele inwazyjna metoda oceny i kuracji chorób stawów kolanowych. Polega ona na wprowadzeniu do kolana przez centymetrowy dostęp operacyjny kamery, obejrzeniu wszystkich fragmentów stawu kolanowego. Przez inny centymetrowy dostęp wdraża się przybory artroskopowe celem naprawy defektów wewnątrz stawowych. Po wykonanym zabiegu kolano nie wymaga usztywnienia, na tydzień pozostają dwa szwy. Zabieg trwa średnio 10–30 minut.

kolano - zdjęcie rentgenowskie

Autor: Lena
Źródło: http://www.flickr.com
Zazwyczaj wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu chory nie wymaga pobytu w szpitalu, po kilku godzinach może udać się do domu. Kiedy przeprowadza się artroskopię ? Artroskopię kolana w większości wypadków przeprowadza się po urazach stawu kolanowego (defekt więzadeł krzyżowych, w złamaniach kostno-chrzęstnych), w wypadku przewlekłych dolegliwości kolana (liczne wysięki stawu kolanowego, choroby chrząstki stawowej, choroby błony maziowej), celem leczenia stanu zapalnego kolana, zamiarem usuwania ciał wolnych kolana. Które badania winny być przeprowadzone przed kwalifikacją do artroskopii stawu kolanowego?

W dużej liczbie sytuacji wystarczy badanie kliniczne medyka ortopedy, w razie wątpliwości diagnostycznych wykonuje się rezonans magnetyczny, zdjęcia rtg (czytaj resztę pod adresem) (tunelowe, porównawcze) w zależności od rodzaju niedomagań. Czego można dokonać w trakcie artroskopii w stawie kolanowym? W czasie artroskopii możemy: doszyć bądź usunąć uszkodzoną łąkotkę, wyrównać chrząstki stawowe, wykluczyć ciała wolne ze stawu (ciąg dalszy tego zagadnienia- Artemed), usunąć przerost błony maziowej, wyeliminować fałdy błony maziowej, zrealizować rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego, spłukać staw kolanowy (w większości wypadków w stanach zapalnych).

Czy wszelakie schorzenia stawów kolanowych można leczyć artroskopowo? Nie. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe nastręczają endoprotezoplastyki. Jaka jest przewaga artroskopii nad zabiegiem z „otwarciem ” stawu kolanowego? Po artroskopii stawu kolanowego jest o wiele mniej powikłań, znacznie krótszy czas terapii, leczenia jak też powrotu do pracy, zdecydowanie mniejsze ślady pooperacyjne (prawie niewidoczne). Chory nie musi leżeć w szpitalu, po kilku godzinach od zabiegu idzie do domu. Jak odnaleźć dobre ośrodki realizujące tego typu zabiegi? Nic trudnego, starczy w przeglądarce wbić wyrażenie: artroskopia Wrocław.

admin

Zdrowie dziecka

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~

Tematyka

Nowe

Archiwa