Jak możemy leczyć bruksizm oraz jakie są jego przyczyny?

Jak możemy leczyć bruksizm oraz jakie są jego przyczyny?

Jak możemy leczyć bruksizm oraz jakie są jego przyczyny?

U normalnych ludzi zęby zaciskają się jedynie w czasie jedzenia oraz podczas przełykania śliny. Podczas wypoczynku między dolnymi a górnymi zębami pojawia się szczelina spoczynkowa, jaka zwykle wynosi około 2-4 mm.

Przez to zęby nie mają ze sobą styczności oraz zbytecznie się nie ścierają.
Trzeba oznajmić, że szczękościsk psuje uzębienie oraz powoduje ich nadmierne ścieranie oraz kruszenie. Także może zaburzać pracę całego narządu żucia. Jeśli w odpowiednim okresie czasu nie będzie zlikwidowany, może spowodować nieodwracalną zmianę w stawach żuchwowo-skroniowych. Leczenie bruksizmu opiera się na wyeliminowaniu przyczyny jego powstania i na doborze odpowiedniej postaci kuracji. Każdy pacjent zmagający się z przypadłością, powinien być osobno traktowany, ponieważ ta choroba objawia się w rozmaity sposób w zależności od tego, ile czasu trwa już dolegliwość. Czasami leczenie ogranicza się tylko do interwencji stomatologa, który usuwa szkody w jamie ustnej, które powstały w wyniku szczękościsku, a następnie nakłada pacjentowi specjalną nakładkę relaksującą, którą trzeba zakładać na noc.

Intryguje Cię ta kwestia? Kliknij ten link i sprawdź, jak podchodzi do tego zagadnienia inny redaktor w treści (http://www.margaretka-swietokrzyska.pl/pl/dieta-dr-ewy-dabrowskiej/) swojego postu.

Lecz w zaawansowanym stadium tej choroby leczenie jest dosyć złożone i wymaga wielokrotnie kooperacji doktorów innych specjalności przykładowo stomatologów, ortodontów, protetyków czy też chirurgów szczękowych.

Potrawa, dziczyzna i grzyby

Autor: Stanisław Bobowski
Źródło: Radisson Blu Hotel, Kraków
kobieta

Autor: Scanmed Multimedis
Źródło: Centrum Medycyny Estetycznej Scanmed Multimedis
W objawowym leczeniu pacjentów z bruksizmem niezwykle pomocne są kuracje rozluźniające przeciążonych mięśni twarzy. Takie leczenie wspomagające, to może być przykładowo fizjoterapia. Ostatnio niezwykle modne są także zastrzyki z botoksu. Te procedury likwidują objawy bruksizmu lecz nie leczą jego przyczyny.

Wielu pacjentów z rozpoznanym bruksizmem równolegle z leczeniem stomatologicznym powinno korzystać z pomocy psychologa i powinno nauczyć się efektywnie radzić sobie ze stresem. Gdyż główną przyczyną bruksizmu jest codzienny stres, pomocne będzie wszystko, co go redukuje. Może to być przykładowo słuchanie muzyki, czytanie książek czy spacery.

admin

Bez kategorii

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~

Tematyka

    • Brak kategorii

Nowe

Archiwa