Kiedy stomatolog mógłby wysłać pacjenta na badanie pantomograficzne?

Kiedy stomatolog mógłby wysłać pacjenta na badanie pantomograficzne?

Kiedy stomatolog mógłby wysłać pacjenta na badanie pantomograficzne?

Zdjęcia pantomograficzne są to zdjęcia rentgenowskie zakrzywionych struktur żuchwy oraz szczęki. Takie zdjęcie bardzo często jest określane potocznie zdjęciem panoramicznym.
Bardzo duża ilości pacjentów podczas dentystycznego leczenia otrzymuje od lekarza zalecenie wykonania zdjęcia pantomograficznego uzębienia.

Widelec

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
dziadkowie

Autor: OakleyOriginals
Źródło: http://www.flickr.com
Pantomogram uzębienia jest specjalistycznym zdjęciem rentgenowskim, jakie używane jest w stomatologii. Robiony jest on przy pomocy aparatu, który określany jest pantomografem. Do najczęstszych sytuacji, gdy stomatolog stomatolog wrocław zaleca wykonanie zdjęcia pantomograficznego wlicza się ogólną ocenę stanu zdrowia uzębienia. Czasem na tym zdjęciu dentysta może przypadkiem znaleźć zmiany, które żadnych symptomów nie dają. Mogłyby to być przykładowo torbiele lub korzenie, jakie zostawione są przy niekompletnej ekstrakcji.
Trzeba również wspomnieć, że zdjęcia pantomograficzne nie są wykonywane u wszystkich pacjentów. Najważniejsze przeciwwskazanie to ciąża. Emitowane przez narzędzie promieniowanie rentgenowskie ma niezwykle duży wpływ na kształtujący się płód i bez trudu może go uszkodzić. Do badania pantomograficznego nie należy się jakoś szczególnie przygotowywać. Tego typu badanie można przeprowadzić w każdym momencie oraz nie trzeba być na czczo. Nie trzeba również dostarczać dentyście wyników innych badań. Takie badanie jest absolutnie bezbolesne oraz może zająć kilka sekund. Przed zrobieniem zdjęcia trzeba zdjąć przykładowo okulary lub biżuterię. Potem należy włożyć specjalny ołowiany ochronny fartuszek, jaki chroni inne części ciała przed przyjęciem dawki rentgenowskich promieni. Zadanie, jakie należy do pacjenta to ustawienie się przy aparacie.

Głowica instrumentu obraca się wokół głowy przez około 14 sekund. Zdjęcie pojawia się od razu na ekranie monitora. Tego typu badanie warto zrobić przed początkiem leczenia stomatologicznego.

admin

Bez kategorii

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~

Tematyka

    • Brak kategorii

Nowe

Archiwa