Kiedy tarczyca niedomaga

Kiedy tarczyca niedomaga

Kiedy tarczyca niedomaga

Schorzenia tarczycy zaburzają pracę całego organizmu, skutkiem tego nierzadko pojawiają się kłopoty w szybkim postawieniu prawidłowej diagnozy. Niedoczynność, nadczynność, guzki, wole lub nowotwory tarczycy to schorzenia, którymi zajmuje się endokrynologia.

Jakim sposobem endokrynolog rozpoznaje schorzenia tarczycy? Co wskazywać może na to, że tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo? Jakie role pełni tarczyca i z jakiego powodu jest tak istotna dla naszego zdrowia?

badanie tarczycy

Autor: COM SALUD Agencia de comunicación
Źródło: http://www.flickr.com
Tarczyca wytwarza hormony – tyroksynę (T4) oraz trójjodotyroninę (T3) – które są potrzebne do właściwego funkcjonowania wszystkich komórek i tkanek w organizmie ludzkim. Hormony te oddziałują na metabolizm, procesy wzrastania, a u płodu i u noworodków przesądzają o prawidłowym rozwoju układu nerwowego, w tym również centralnego układu nerwowego.

Co się dzieje, jeżeli tarczyca źle pracuje? To wszystko zależy od tego, czy tarczyca produkuje za mało, czy zbyt wiele hormonów. Gdy zaczyna brakować wspomnianych hormonów, pierwsze objawy mogą być mało specyficzne.

Nie chcesz skończyć intrygującego zagadnienia na tym poście? Zatem zapraszamy do następnych – naciśnij odnośnik (https://stojo.pl/biggie/) i przenieś się na zbliżoną stronę.

Na szczęście świadomość społeczna zaburzeń tarczycy jest coraz większa, a dzisiaj do dyspozycji medyków istnieją proste badania oznaczające TSH (przejdź na w wolnej chwili).

badanie tarczycy u endokrynologa

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com

Tarczyca działa w organizmie w układzie sprzężenia zwrotnego – tarczyca – przysadka mózgowa – podwzgórze. Czynności tarczycy są normowane poprzez hormony tropowe, tak zwane hormony wyższego piętra. Stąd schorzenia tarczycy mogą wypływać z zaburzeń pracy przysadki bądź podwzgórza, albo też z przypadłości samej tarczycy. I tych ostatnich jest najwięcej. Przez wiele lat Polska była w obszarze niedoboru jodu. Według danych szacunkowych dokładnie z powodu niedostatku jodu niewłaściwie rozwiniętą tarczycę ma ok. 9 mln ludzi. To ogromnie wiele. Na szczęście w niewielkim stopniu tyczy się to młodego pokolenia, o wiele częściej zaś osób ok. 50-60 r. życia.

Najedź na link i przejdź na witrynę autora (http://www.alkater.pl/). Tam odnajdziesz masę skrupulatnych informacji na przedstawiony tutaj zajmujący temat.

Większą część z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ zaburzenia pracy tarczycy nie muszą iść w parze z jej wyglądem.

Jeśli podejrzewamy u siebie zaburzenia tarczycy jak najprędzej powinniśmy zgłosić się do specjalisty endokrynologa. W jaki sposób takiego specjalistę odnaleźć? Starczy w wyszukiwarkę wpisać frazę: endokrynolog Gdańsk (jeżeli mieszkamy w Gdańsku), a uzyskamy mnóstwo wyników.

admin

Zdrowie dziecka, Zdrowy styl życia

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~

Tematyka

Nowe

Archiwa