Od malucha do starszaczka – czyli higiena zębów mlecznych

Od malucha do starszaczka – czyli higiena zębów mlecznych

Od malucha do starszaczka – czyli higiena zębów mlecznych

Pierwsze lata życia potomka są niezwykle istotne nie tylko dla stanu jego ząbków mlecznych, ale też dla przyszłych zębów stałych. Około szóstego miesiąca życia maluchowi wyżynają się pierwsze zęby mleczne, około trzeciego roku życia maluch posiada już pełne uzębienie mleczne, zaś około szóstego roku życia pojawiają się pierwsze zęby stałe.

Ostatnie zęby mleczne utrzymują się przeważnie do około 12 roku życia. Zatem przez ponad sześć lat w jamie ustnej dzieciaczków występuje tzw. uzębienie mieszane – część ząbków mlecznych oraz część stałych. Jest zatem oczywiste, że stan ząbków mlecznych ma znaczący wpływ na wyżynające się stałe ząbki. Mleczne ząbki są słabiej zmineralizowane aniżeli zęby stałe więc próchnica u małych dzieci postępuje niezwykle prędko. Nieleczona prowadzi do ropnych skomplikowań, bólu, potrzeby zażywania przez latorośl antybiotyków, przedwczesnego usuwania ząbków, problemów ze zgryzem, a nawet do poważnych chorób w ogólnym stanie zdrowia dziecka.

Główną metodą prewencji próchnicy jest odpowiednia higiena jamy ustnej, a w szczególności czyszczenie zębów 2 razy dziennie, najodpowiedniej pastą z fluorem. W początkowych latach życia dziecka kształtują się jego nawyki higieniczne oraz wyrabia umiejętność mycia zębów. Im wcześniej przyuczymy malucha właściwego szczotkowania uzębienia, tym chętniej będzie ono robiło to w przyszłości, zgodnie z powiedzeniem „czym skorupa za młodu nasiąknie”.

zęby dziecka

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Pociechy od 0 do 2 lat – Czy i jak dieta niewiasty w ciąży wpływa na stan zębów dziecka? Rodzaj i ilość posiłków spożywanych poprzez kobietę ciężarną ma wielkie znaczenie dla rozwoju zawiązków zębów mlecznych a także pierwszych zębów trzonowych stałych, jakie rozwijają się po części już w życiu płodowym. W diecie przyszłej mamy nie może brakować wyrobów dostatnich w białko, wapń, fosfor a także witaminę D (jaja, nabiał, ryby, mięso, rośliny strączkowe, zielone rośliny liściaste, produkty pełnoziarniste). Naukowcy wykazali, iż przesadne konsumowanie przez kobietę w ciąży węglowodanów (przykładowo objadanie się słodyczami) osłabia formujące się przyszłe ząbki dziecka. Czy i jakim sposobem trzeba czyścić pierwsze wyrzynające się zęby? Pierwsze wyrzynające się zęby musimy koniecznie czyścić, szczególnie iż nie są one jeszcze zupełnie zmineralizowane, a więc są nadzwyczaj podatne na próchnicę.

Stomatolodzy, np. ten dentysta z Ursynowa, zalecają zapoczątkowanie higieny jamy ustnej u dziecka jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Bezzębne dziąsełka maleństwa należy przemywać sterylnym gazikiem (można go zakupić w aptece), zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie bądź naparze z rumianku. W taki sam sposób myje się każdorazowo po posiłku pierwsze zęby mleczne, pomnąc, aby wycierać je zarówno od strony warg, jak również języka. Najważniejsze jest czyszczenie zębów maluchom przed spaniem nocnym.

Jeśliby pojawiły się jakiekolwiek trudności, wpisujemy w przeglądarkę hasło: dentysta Ursynów albo ortodonta warszawa Ursynów. W efekcie powinna wyświetlić się https://ursynow.centrumdemed.pl/demed-ursynow/ortodoncja-ortodonta/

admin

Zdrowie dziecka, Zdrowy styl życia

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~

Tematyka

Nowe

Archiwa