Dobry sposób na walkę z depresją sezonową

Dobry sposób na walkę z depresją sezonową

Dobry sposób na walkę z depresją sezonową

Za oknem szaro-buro i ponuro… Nadchodzi jesień. Chmury spowiły niebo, a dni stają się coraz krótsze. „ Jestem w melancholijnym nastroju” – wmawiamy sobie. Przywołujemy w pamięci miniony czas, jesteśmy przygnębieni jakoś bardziej niż dotychczas, częściej robimy się senni i zmęczeni. Złości nas wszystko, przygnębienie i ciągłe, pesymistyczne myśli coraz bardziej przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu. Coraz mniej rzeczy sprawia nam przyjemność, aż w końcu nie chce nam się wstawać z łóżka w ciemne i zimne poranki.

depresja

Autor: Jay Aremac
Źródło: http://www.flickr.com
Skąd pewność, że to chwilowy stan? Powinniśmy sprawdzić czy nie dotknęła nas depresja sezonowa. Depresja sezonowa to zaburzenia depresyjne które nasilają się w okresie jesienno-zimowym, a ustępujące wiosną lub latem. Oznaki choroby występują codziennie tudzież prawie codziennie oraz ciągną się przez okres co najmniej dwóch tygodni.

Chociaż powody powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, iż głównym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do naszych oczu.

Odczuwasz, że nasz tekst był interesujący, ale potrzebujesz więcej szczegółów. Nie zwlekaj – wejdź w poniższy link i kliknij po źródło (http://www.radom.centrumdemed.pl/stomatologia/).

Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, a mianowicie na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników i hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności (idź do mojej strony).

depresja człowieka

Autor: david pacey
Źródło: http://www.flickr.com

W związku z tym, że najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji sezonowej jest niedobór światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, głównym sposobem leczenia tego zaburzenia jest fototerapia z użyciem stworzonych do tego celu lamp fluorescencyjnych. Polega ona na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego leczniczym działaniu światła. Uznano, że dawka sztucznego światła korzystnie wpływa na wydzielanie hormonów i przekaźników mózgowych.

Wskazane dla chorych okazują się też zimowe wyjazdy do krajów o dużym stopniu nasłonecznienia. W radzeniu sobie z sezonową depresją, pomocne może być unikanie trudnych sytuacji, a także nienakładanie na siebie zbyt wielu obowiązków w tym trudnym okresie. Dobrze jest też częściej włączać się w kontakty społeczne i dbać o relacje z innymi ludźmi.

admin

Zdrowie dziecka, Zdrowy styl życia

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~

Tematyka

Nowe

Archiwa