
Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem spowodowanym długą pracą przed komputerem. Choroba dotyka również pianistów, pakowaczy, operatorów maszyn czy sportowców. To wielogodzinne, nienaturalne wygięcie dłoni podrażnia nerw pośrodkowy.Jeżeli odczuwasz mocny ból (krioterapia miejscowa milanówek) w nadgarstku, koniecznie pójdź do specjalisty. Dużo osób ignoruje wskazane objawy choroby. To ogromny błąd. Z jakiego powodu? Dlatego, że choroba w zaawansowanym stadium wymaga leczenia operacyjnego. Wczesne zdiagnozowanie schorzenia pozwoli na szybkie rozwiązanie problemu. Na ogół choroba pojawia się niespodzianie. Stan zapalny powoduje, że czujemy sztywnienie oraz obrzęk stawów nadgarstkowych. Skutkami choroby są również: utrata sił i sprawności. Kiedy mamy zespół cieśni nadgarstka możemy mieć kłopot nawet z zapięciem guzików, odczuwamy drętwienie i mrowienie rąk. Gdy zaczynamy chorować na zespół cieśni nadgarstka objawy powinny zmobilizować nas do działania. Niejednokrotnie ból jest tak uciążliwy, iż wspomagamy tabletkami przeciwbólowymi. Nie jest to jednak właściwe rozwiązanie problemu. Musimy wiedzieć, iż tabletki jedynie złagodzą cierpienie, nie uzdrowią naszego ciała.
Rozpoznanie
Aby ortopeda skutecznie rozpoznał chorobę nie musi posługiwać się specjalistyczną aparaturą – . Wystarczy, iż przeprowadzi badanie polegające na delikatnym opukiwaniu nadgarstka. Jeżeli w trakcie badania poczujemy drętwienie palców u rąk, diagnoza jest jasna. To właśnie podrażniony nerw pośrodkowy przyczynia się do drętwienia oraz niejakiego paraliżu palców. Następnym sposobem na przeprowadzenie badania jest test Phalena. Wystarczy, iż złączysz dłonie od strony grzbietu, zwrócisz palce ku klatki piersiowej, zegniesz maksymalnie nadgarstki i poczekasz jedną minutę. Jeżeli po wskazanym czasie poczujesz dyskomfort wynikający z drętwienia, mrowienia lub bólu – najprawdopodobniej wynika on z ucisku na nerw.

Aby rozpoznać chorobę możesz też posłużyć się zwykłym aparatem do mierzenia ciśnienia. Wystarczy, że założysz mankiet, napompujesz go do 50 mm Hg i utrzymasz ciśnienie przez minutę. Jeśli pojawi się ból oraz drętwienie, będziesz mieć konkretny sygnał, iż coś jest nie tak. Wówczas sprawdź objawy zespołu cieśni nadgarstka. Istnieje jeszcze jeden patent na postawienie skutecznej diagnozy – EMG, czyli elektromiografia. Dzięki elektromiografii możesz zbadać szybkość przewodzenia nerwu pośrodkowego. Ponadto takie badanie pozwoli zdecydowanie bardziej dokładnie określić przyczynę cierpienia i stwierdzić, czy jego powodem jest zespół cieśni nadgarstka, czy też inna dolegliwość, która powoduje podobne objawy.