Wada wzroku – stosowane na chwilę obecną metody leczenia

Wada wzroku – stosowane na chwilę obecną metody leczenia

Wada wzroku – stosowane na chwilę obecną metody leczenia

Do podstawowych wad wzroku, które najczęściej są poddawane leczeniu zalicza się wady refrakcji oraz zaćma. Refrakcja jest to zjawisko , które polega na tym, że promienie świetlne podczas przechodzenia z jednego obiektu na drugi załamują się i dzięki temu tworzą w drugim obiekcie obraz. W przypadku oka światło przebiega przez rogówkę oraz soczewkę, potem ulega załamaniu, aby na końcu skoncentrować się na siatkówce. W przypadku nieprawidłowego kształtu oka, promienie świetlne są ogniskowane w niewłaściwym miejscu.

badania wzroku

Autor: iStock
Źródło: iStock

Tego rodzaju wada nazywana jest wadą refrakcji, a w języku potocznym określa się ją jako wadę wzroku. Korekta refrakcji umożliwia leczenie takich wad, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Dodatkowo korekta refrakcji może obejmować także tak zwaną starczowzroczność. Korekta refrakcji może odbywać się przy użyciu porządnie dobranych szkieł korekcyjnych lub przy noszeniu soczewek kontaktowych. Bardzo dużą popularnością cieszą się także metody laserowej korekcji wad widzenia związanych z nieodpowiednią refrakcją. Z kolei zaćma: info zaliczana jest do naprawdę często występujących chorób oczu u ludzi w starszym wieku – . Stosunkowo rzadko może występować również u młodych ludzi, a nawet u dzieci. W przypadku leczenia przeprowadza się najróżniejsze operacje na zaćmę. U osób stosunkowo młodych zaćma powstaje bardzo często jako konsekwencja przeróżnych urazów lub w przypadku zaburzeń metabolicznych. Może być to również choroba wrodzona. Na chwilę obecną zaćma pojawia się coraz częściej, a towarzyszące jej zmętnienie soczewki oka znosi możliwość powstawania obrazów o świetnej jakości na siatkówce oka – operacje zaćmy.

okulary

Autor: Santiago Matan
Źródło: http://www.flickr.com

Jedynym przynoszącym dobre rezultaty sposobem leczenia są operacje na zaćmę. W ich trakcie przeprowadza się wymianę zmętniałej soczewki na sztuczną soczewkę o charakterze wewnątrzgałkowym. Dzięki rozwojowi współczesnej medycyny zabiegi związane z leczeniem zaćmy są w zasadzie bezbolesne dla pacjentów i praktycznie nieinwazyjne (ceny operacji zaćmy). Rozwój technologii oraz materiałów wykorzystywanych w czasie operacji spowodował, że czas powrotu do normalnego funkcjonowania uległ naprawdę dużemu skróceniu. Operacja zaćmy aktualnie jest zaliczana do zabiegów mających charakter ambulatoryjny, a sam zabieg nie trwa dłużej niż 20 minut, a zaraz po nim pacjent może samodzielnie opuścić szpital.

admin

Zdrowie dziecka, Zdrowy styl życia

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~

Tematyka

Nowe

Archiwa