
Podstawę logiki stanowią zależności między wyrażeń, które są zapisywane w formie podobnej do działań matematycznych. Zdanie przybiera zarówno postać słowną, jak i matematyczną. Znaczące, żeby ocenić, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe. Dopiero w tym momencie można rozpatrywać zależności łączące zdania składowe.
Szukasz nowych informacji na ten ciekawy temat? Namawiamy zatem do przejścia do nowej witryny. Jak to zrobić? Kliknij na łącze do strony (www.wilanow.varsovia.edu.pl/).
Jedną z najważniejszych zależności w tej nauce jest koniunkcja logiczna, nazywana także iloczynem logicznym. Iloczyn ten jest prawdziwy wówczas, gdy oba zdania składowe są prawdą. Można to zaprezentować z wykorzystaniem dowolnie wybranego zdania, gdzie iloczyn zastępuje spójnik „i”. Jeśli jedna z części składowych nie będzie prawdziwa, wtedy całe wyrażenie także będzie fałszywe.
Wykorzystanie w praktyce:
Wiele osób uważa, że logika jest skomplikowaną metodą przedstawiania zjawisk prostych. Znajduje to jednak swoje uzasadnienie funkcjonalne, logika jest nauką szeroko stosowaną przykładowo przez fachowców pracujących nad sztuczną inteligencją. Zaszczepienie syntetycznemu umysłowi zasadniczych prawd, które dla przeciętnego człowieka wydają się oczywiste, jest niezwykle długotrwałym i żmudnym zajęciem. Urządzenie obdarzone sztuczną inteligencją oprócz logicznego wartościowania danych uzyskanych z otoczenia, musi móc wykonać zawiłe operacje.