Wykorzystanie relacji między umysłem a ciałem w medycynie oraz rehabilitacji

Wykorzystanie relacji między umysłem a ciałem w medycynie oraz rehabilitacji

Wykorzystanie relacji między umysłem a ciałem w medycynie oraz rehabilitacji

W medycynie stajemy bez ustanku przed kolejnymi wyzwaniami. Identyfikujemy nowe choroby (np. ADHD) bądź nowe sposoby kuracji od dawna męczących nas chorób. To dlatego że poszerza się nasza mądrość na temat funkcjonowania organizmu ludzkiego, zarówno jeżeli idzie o stronę cielesną jak też psychiczną. Co więcej, mamy coraz to większą świadomość tego iż nasza psychika jak też fizyczność ściśle z sobą korespondują.

Stetoskop lekarski

Autor: Dr.Farouk
Źródło: http://www.flickr.com

Próbujemy więc ten fakt spożytkować. Przykładowo wiadomo że w jakimś stopniu można sterować poziomem stresu a jego hamowanie może korzystnie wpłynąć na chorego z nadciśnieniem. By tak się stało należy pacjenta nauczyć władzy nad stresem.

W tym celu wykorzystuje się technikę mienioną „biofeedback” (źródło ). To angielskie słowo oznacza informację zwrotną i w zasadzie ta nazwa szczegółowo przedstawia naczelną zasadę. Pacjent dostaje informacje o stanie swego organizmu (dajmy na to o rytmie serca) i przy pomocy aparatu stara się wpłynąć na ów stan w sposób pozytywny. Naturalnie nie byłby to wykonalne bez użycia nowoczesnej technologii informatycznej. W przedstawianym przykładzie odczyt rytmu serca na monitorze komputera ilustrowany jest jako zapalona bądź wyłączona lampka. Żarówka zapala się kiedy rytm serca jest za wysoki gasi, kiedy jest harmonijny. Zadaniem pacjenta jest próba zgaszenia żarówki.

Tekst, który właśnie masz przed sobą jest pełny absorbujących wiadomości, jednak dodatkowo zweryfikuj informacje (https://www.vivamedica.pl/osteopata-kim-jest-co-robi/) omawiające podobną sprawę tutaj.

Poprzez systematyczny trening pacjent może w coraz to większym stopniu wywrzeć pozytywny wpływ na działanie swego organizmu.

Zdrowie kobiety

Autor: jerine / http://www.flickr.com

Naturalnie terapia ta ma za zadanie wspierać a nie zastępować kurację farmakologiczną. Najlepsze efekty biofeedback przynosi w przypadku terapii zaburzeń zachowania u najmłodszych. Dziecko z ADHD przy pomocy komputera oraz stosownego oprzyrządowania odbierającego reakcje mózgu może sterować przykładowo samochodem który przyśpiesza podczas gdy pacjent się skupia zaś zwalnia gdy chory się rozprasza. Tak samo jest z chorymi po udarach. Taki trening wspomaga w przypadku dziecka naukę koncentracji uwagi, w przypadku osoby chorej po udarze próbuje przywrócić utracone zdolności.

Biofeedback używa się też w trenowaniu pamięci tak u zdrowych jak też u chorych ludzi.

Zobacz również:

admin

Bez kategorii

No description. Please update your profile.

~~||~~Comments Are Closed~~||~~

Tematyka

    • Brak kategorii

Nowe

Archiwa