Nieprawidłowość degeneracji oraz syntezy chrząstki stawowej ma źródło biologiczne bądź pochodzenia mechanicznego. Zgodni z danymi statystycznymi, w Polsce choruje na tą przypadłość ok. 2 miliony* osób.Choroba dotyczy najczęściej stawów kręgosłupa, biodrowego oraz kolanowego.

Jakiego typu objawy mogą informować o zwyrodnieniu stawów?Pierwszym sygnałem mogą być problemy z rozruszaniem stawów po dłuższym trwaniu w jednej pozycji. Poza naprężeniem mięśniwystępuje uczucie zesztywnienia i odgłosy „strzelania” w stawach. W kolejnej fazie – rozwojowej zesztywnienie staje się jeszcze silniejsze, a ból bardziej dokuczliwy. U osób starszych najczęściej dotyczą stawów bioder i rąk. Oprócz silnego bólu mogą wystąpić znaczne zniekształcenia palców oraz części śródstopia.
W jakie sposób uchronić się przed zwyrodnieniem stawów?Profilaktycznie, bez względu na wiek, należy zadbać jednakowo o kondycję fizyczną jak i odpowiednią dietę. Zbyt dużą wagę trzeba zrzucić, a osoby prowadzące siedzący tryb życia np. pracując wiele godzin dziennie przed komputerem, muszą uprawiać regularną aktywność, a także gimnastykować dłonie i palce. W codziennej diecie muszą znaleźć się warzywa i owoce bogate w karoten i witaminę C. Zapobiega ona patologicznym zmianom w kościach. Ryzyko przemian spowodowanych chorobą redukują także zielone warzywa i owoce, np. mango, papaja.
Polega ono przede wszystkim na odciążeniu miejsc dotkniętych chorobą, regularnych ćwiczeniach rozluźniających a także uśmierzaniu bólu. W sprzedaży dostępne są środki farmakologiczne, które pomagają odbudować uszkodzoną chrząstkę, a także działają przeciwzapalne i przeciwbólowo , np.: Reumaherb – preparat roślinny, na bazie wyciągu z diabelskiego pazura, jeżówki i wiązówki o którym więcej tutaj
__
* źródło: